Przejdź do głównej zawartości

Na mieszkanie pracujemy 9 lat w Warszawie oraz 10 w Krakowie


Zgodnie z najnowszym raportem mieszkaniowym Money.pl, Polacy muszą coraz dłużej pracować aby zarobić na własne mieszkanie. Wzięto pod uwagę klasyczne mieszkanie czyli 2 pokoje 50 metrowe mieszkanie oraz średnie zarobki brutto w danym mieście.

Najgorzej jest w Krakowie – tam mieszkańcy na własne M muszą pracować 9 lat i 5 miesięcy. To wynika z niskich zarobków w tym mieście oraz wysokich cen mieszkań.

Pozostałe miasta wyglądają jak poniżej:

Poznań - 8 lat 10 miesięcy
Warszawa – 8 lat i 9 miesięcy
Gdańsk – 7 lat i 10 miesięcy
Wrocław – 7 lat i 9 miesięcy
Lublin – 7 lat i 9 miesięcy
Rzeszów – 7 lat i 3 miesiące
Białystok – 7 lat i 2 miesiące
Łodź – 7 lat
Szczecin – 6lat i 8 miesięcy
Katowice – 6 lat i 8 miesięcy

Jak widać z powyższego zestawienia najgorzej jest w Krakowie natomiast najlepszy stosunek zarobków do cen mieszkań jest na Śląsku czyli w Katowicach. Wynika to z oferowanych wysokich stawek zarobków w stolicy górnego Śląska oraz niedoszacowania rynku mieszkaniowego przez inwestorów czyli znacząco mniejszego popytu.

Propertytime.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Forum Apartamentów Inwestycyjnych - Mateusz Kusznierewicz jako główny gość.

We wrześniu tego roku w Warszawie odbyło się Forum Apartamentów Inwestycyjnych - dyskusja dot. Condohoteli oraz aparthoteli. Przedstawiono modele budowy, inwestowania oraz zarabiania w tym coraz popularniejszym segmencie rynku. Gościem był m.in. Mateusz Kusznierewicz ale także prelegenci z Polskiego Związku FIrm Deweloperskich, EY Polska, MDDP.

Ten segment rynku wyraźnie rozwija się w Trójmieście - przykładem jest Wyspa Spichrzów w Gdańsku całkowicie zdominowana przez inwestycje aparthotelowe. Wiele tego typu inwestycji powstaje również w polskich górach - Zakopane, Karpacz, Krynica.

Czas pokaże czy tego typu inwestycje są bezpieczną formą inwestowania, pamiętajmy iż płynność tego typu aktywów (sprzedaż) jest jeszcze mocno ograniczona. Rynek dopiero się rozwija.

PropertyTime

Kredyt mieszkaniowy ma 15 proc rodzin - raport NBP

Ostatni raport Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje iż  łączna wartość kredytów gospodarstw domowych w Polsce wynosi już 678,2 mld zł. Oznacza to, iż stosunek kredytów do depozytów systematycznie maleje i wynosi obecnie 93%. Znaczną większość kredytów (399,2 mld zł) stanowią kredyty mieszkaniowe. Jednocześnie dane NBP wskazują, że zadłużonych jest ponad 40,5% Polaków, a ok. 14% gospodarstw domowych ma kredyt mieszkaniowy" - czytamy w raporcie.

W stosunku do dochodów, zadłużenie Polaków wciąż jest na relatywnie niskim poziomie. Z szacunków OECD wynika, iż wartość naszych zobowiązań stanowi 63,5% naszych dochodów, podczas gdy w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Holandia, czy Dania wskaźnik ten znacząco przekracza 250%. Dla porównania dług Greków, Szwedów, czy Holendrów przewyższa znacząco ich dochód. W przypadku holenderskich gospodarstw domowych jest to wartość nawet 2,5 razy większa. Mniej od nas zadłużają się z kolei Czesi i Litwini. Może to oznaczać, iż Polacy nie czują si…

Browary Warszawskie - projekt Echo w centrum Warszawy - dawny browar Haberbusch&Schiele

Echo Investments rozpoczęło realizację Browarów Warszawskich. Projekt będzie łączył w sobie funkcję mieszkalną, biurową oraz handlowo-usługowo jednocześnie. Echo podkreśla iż będzie to projekt miastotwórczy.

Lokalizacja inwestycji to dawny browar Haberbusch i Schiele (ulica Grzybowska/Żelazna) będzie wyjątkowym przedsięwzięciem, realizowanym pod okiem konserwatora.

Oprócz biur (4 budynków z tego 2 są już sprzedane) pomieści również osiedle mieszkaniowe (4 bloki) oraz projekt mieszkań na wynajem Resi4Rent - platforma inwestycyjna Echo stworzona z doświadczonym funduszem nieruchomościowym.

Na miejscu znajdą się również najlepsze restaurację - projekt w założeniu ma być miejscem spotkań wielu warszawiaków z tej części Warszawy. Ceny mieszkań zaczynają się od 14 tys. złotych za metr i sprzedają się bardzo szybko. W ostatnim etapie ceny mają być w granicach 20-30 tys. za metr. Wg nas za drogo jak na tę lokalizację...