Przejdź do głównej zawartości

Pytania do doradcy kredytowego - zadaj je przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego


Jeżeli zdecydowałeś, iż kredyt hipoteczny to najlepszy sposób na sfinansowania twojego wymarzonego lokum lub chcesz zrefinansować już poniesione nakłady przeznaczyć je na prywatne inwestycje, pamiętaj aby zadać kilka istotnych pytań zanim ostatecznie podpiszesz umowę kredytową z bankiem.

Oto one:
1. Czy stopa procentowa kredytu jest stała czy zmienna? Jeżeli jest zmienna to od czego zależy?
Jeżeli kredyt jest oparty o stałą stopę procentową to będzie ona niezmienna w całym okresie finansowania. Jeżeli jest zmienna to upewnij się czy zależy od stawek rynkowych (np. WIBOR 3 M + marża banku) czy też oprocentowanie jest ustalane przez bank (np. decyzją zarządu)

2. Jeżeli jest to kredyt walutowy to wg jakiego kursu będzie następowało przewalutowanie rat?
Czy spread walutowy jest stały czy też tabela walutowa banku jest elastyczna i może się „rozszerzać w czasie” i nie jest zależna od czegokolwiek. Nie piszemy tutaj o wysokości kursu a jedynie różnicy pomiędzy kursem rynkowym a kursem po którym bank będzie ci sprzedawał walutę (spłata rat).

3. Jaki jest okres finansowania i czy jest szansa na jego wydłużenie w przyszłości?
Im dłuższy okres finansowania tym niższe raty, dzięki temu można „sztucznie zwiększyć wysokość zaciąganego kredytu” (rośnie zdolność kredytowa).

4. Jak wysokie będą moje raty miesięczne i czy będzie można zastosować w przyszłości "wakacje kredytowe" czyli karencję w spłacie rat?
Czy raty kredytowe będą stałe czy też zmienne w całym okresie finansowania. Stała rata to przeważnie wyższy koszt kredytu (suma odsetek). Czy jest szansa na zawieszenie w spłacie rat kredytowych (karencja)?

5. Czy będę miał szansę na przewalutowanie kredytu np. z PLN na EUR lub odwrotnie? Jakie będą koszty z tym związane i czy będzie można to zrobić w krótkim czasie?
Czasami warto rozważyć przewalutowanie, jednak należy to zrobić szybko. Istnieje niebezpieczeństwo iż od zlecenia tego bankowi minie np. 2 tygodnie (procedury bankowe) co niekorzystnie wpłynie na kurs przewalutowania.

6. Czy umowa kredytu hipotecznego przewiduje prowizję za wcześniejszą spłatę a jeżeli tak to jaka jest jej wysokość?
Warto wiedzieć ile zapłacisz od wcześniejszej spłaty całego zobowiązania. To będzie istotne przy próbie refinansowania kredytu w innym banku (niższe koszty).
Jesteśmy przekonaniu, iż po zadaniu ww. pytań będziesz wiedział znacznie więcej o swoim kredycie hipotecznym i świadomie podejmiesz tę ważną decyzję.

PropertyTime.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Centrala mBanku w Mennicy Legacy Tower na warszawskiej Woli

mBank SA wybrał na swoją nową centralę budynek Mennicy Legacy Tower przy ulicy Prostej. Siedziba banku zostanie przeniesiona z ulicy Senatorskiej 18 do końca 2020 roku. mBank wynajął 40 tys. metrów kwadratowych w nowoczesnym biurowcu co oznacza że będzie to jedna z największych transakcji biurowych w historii polskiego rynku.
Bank ma zamiar skupić wszystkie swoje jednostki w jednym miejscu (mLeasing, mFaktoring, mBank Hipoteczny).


mBank SA to jeden z największych banków w Polsce, należy do niemieckiego Commerzbanku (drugi bank w Niemczech).

Mennica Legacy Tower to projekt biurowy dwóch partnerów: Golub Gethouse oraz Mennicy Polskiej SA.

PropertyTime.pl

Kupujemy mieszkanie obciążone hipoteką

Obecnie większość osób kupujących nieruchomości posługuje się przy zakupie kredytem i sprzedaje swoje nieruchomości przed spłatą całości zobowiązania, stąd też powstał problem właściwego przeprowadzenia transakcji zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką.

Postaram się przedstawić Państwu najbardziej bezpieczną procedurę zakupu takiej nieruchomości. Na początek należy sobie odpowiedzieć na dwa pytania: kiedy mamy do czynienia z taką transakcją oraz co nam grozi w związku z tym, że kupujemy nieruchomość obciążoną hipoteką.


Kiedy mamy do czynienia z taką transakcją? 

Z taką transakcją mamy do czynienia wówczas, gdy w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla nabywanej przez nas nieruchomości wpisana jest hipoteka lub hipoteki. Najczęściej będą to hipoteki na rzecz banku, który sfinansował zakup osobie, od której kupujemy nieruchomość. I na takich hipotekach skupimy się w tym artykule.

Co nam grozi w związku z tym, że kupujemy nieruchomość obciążoną hipoteką? 

Przestawiając sytuację jak najp…

WeWork Warsaw z siedzibą w Browarach Warszawskich

Firma co-workingowa We Work zdecydowała się wynająć kolejne dużą powierzechnię biurową w Browarach Warszawskich przy ulicy Grzybowskiej (deweloperem jest Echo Investment).

Kluczowym czynnikiem jest tutaj dostęp do II lini metra M2 oraz bliskość centrum miasta.
Przestrzenie coworkingowe zdobywają coraz większą popularność na warszawskim rynku biurowym. Podobny projekt jest realizowany w Wola Retro przy Metro Płocka - tam swoją powierzchnię wynajęła grupa New Work.

Firma We Work (globalny twórca społeczności przedsiębiorców) zainaugurowała w Warszawie w roku 2018  - swoje pierwsze biura otworzyła w projekcie biurowym CEDET przy ulicy Kruczej.
WeWork dostarcza wspólne przestrzenie do pracy dla przedsiębiorców Small business, startupów, architektów, pisarzy, programistów IT.

We Work posiada kilka dużych biur w londyńskim Citi.

Podobny trend widać również na rynku mieszkaniowym gdzie swój projekt co-livingowy ma w planie realizować firma YIT. Inwestycja będzie realizowana na Mokotowie.

Pr…