Przejdź do głównej zawartości

Pytania do doradcy kredytowego - zadaj je przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego


Jeżeli zdecydowałeś, iż kredyt hipoteczny to najlepszy sposób na sfinansowania twojego wymarzonego lokum lub chcesz zrefinansować już poniesione nakłady przeznaczyć je na prywatne inwestycje, pamiętaj aby zadać kilka istotnych pytań zanim ostatecznie podpiszesz umowę kredytową z bankiem.

Oto one:
1. Czy stopa procentowa kredytu jest stała czy zmienna? Jeżeli jest zmienna to od czego zależy?
Jeżeli kredyt jest oparty o stałą stopę procentową to będzie ona niezmienna w całym okresie finansowania. Jeżeli jest zmienna to upewnij się czy zależy od stawek rynkowych (np. WIBOR 3 M + marża banku) czy też oprocentowanie jest ustalane przez bank (np. decyzją zarządu)

2. Jeżeli jest to kredyt walutowy to wg jakiego kursu będzie następowało przewalutowanie rat?
Czy spread walutowy jest stały czy też tabela walutowa banku jest elastyczna i może się „rozszerzać w czasie” i nie jest zależna od czegokolwiek. Nie piszemy tutaj o wysokości kursu a jedynie różnicy pomiędzy kursem rynkowym a kursem po którym bank będzie ci sprzedawał walutę (spłata rat).

3. Jaki jest okres finansowania i czy jest szansa na jego wydłużenie w przyszłości?
Im dłuższy okres finansowania tym niższe raty, dzięki temu można „sztucznie zwiększyć wysokość zaciąganego kredytu” (rośnie zdolność kredytowa).

4. Jak wysokie będą moje raty miesięczne i czy będzie można zastosować w przyszłości "wakacje kredytowe" czyli karencję w spłacie rat?
Czy raty kredytowe będą stałe czy też zmienne w całym okresie finansowania. Stała rata to przeważnie wyższy koszt kredytu (suma odsetek). Czy jest szansa na zawieszenie w spłacie rat kredytowych (karencja)?

5. Czy będę miał szansę na przewalutowanie kredytu np. z PLN na EUR lub odwrotnie? Jakie będą koszty z tym związane i czy będzie można to zrobić w krótkim czasie?
Czasami warto rozważyć przewalutowanie, jednak należy to zrobić szybko. Istnieje niebezpieczeństwo iż od zlecenia tego bankowi minie np. 2 tygodnie (procedury bankowe) co niekorzystnie wpłynie na kurs przewalutowania.

6. Czy umowa kredytu hipotecznego przewiduje prowizję za wcześniejszą spłatę a jeżeli tak to jaka jest jej wysokość?
Warto wiedzieć ile zapłacisz od wcześniejszej spłaty całego zobowiązania. To będzie istotne przy próbie refinansowania kredytu w innym banku (niższe koszty).
Jesteśmy przekonaniu, iż po zadaniu ww. pytań będziesz wiedział znacznie więcej o swoim kredycie hipotecznym i świadomie podejmiesz tę ważną decyzję.

PropertyTime.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kupujemy mieszkanie obciążone hipoteką

Obecnie większość osób kupujących nieruchomości posługuje się przy zakupie kredytem i sprzedaje swoje nieruchomości przed spłatą całości zobowiązania, stąd też powstał problem właściwego przeprowadzenia transakcji zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką.

Postaram się przedstawić Państwu najbardziej bezpieczną procedurę zakupu takiej nieruchomości. Na początek należy sobie odpowiedzieć na dwa pytania: kiedy mamy do czynienia z taką transakcją oraz co nam grozi w związku z tym, że kupujemy nieruchomość obciążoną hipoteką.


Kiedy mamy do czynienia z taką transakcją? 

Z taką transakcją mamy do czynienia wówczas, gdy w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla nabywanej przez nas nieruchomości wpisana jest hipoteka lub hipoteki. Najczęściej będą to hipoteki na rzecz banku, który sfinansował zakup osobie, od której kupujemy nieruchomość. I na takich hipotekach skupimy się w tym artykule.

Co nam grozi w związku z tym, że kupujemy nieruchomość obciążoną hipoteką? 

Przestawiając sytuację jak najp…

Standard Chartered Bank w Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego

Jeden z największych i najstarszych brytyjskich banków - Standard Chartered ogłosił iż w Warszawie powstanie oddział na Europę Środkowo Wschodnią.
Jest to już kolejny międzynarodowy bank (po JP Morgan), który rozpoczyna swoją działalność  w stolicy Polski.

Siedziba banku będzie się znajdować w Warsaw Hub - nowym biurowcu Ghelamco przy Rondzie Daszyńskiego  - bank zajmie ok. 8 tys. m. kw. Aktualne biuro mieści się w dawnej siedzibie banku BPH przy ulicy Towarowej 25a.
Warsaw Hub to kolejny kompleks biurowców (po Centrum Marszałkowska) z bezpośrednim, podziemnym przejściem do metra (M2).

PropertyTime.pl

Browary Warszawskie SA

Browary Warszawskie utworzono w 1948 roku po przejęciu/znacjonalizowaniu przedsiębiorstwa Haberbusch-Schiele. Był to najsłynniejszy i najdłużej działający zakład tego typu w stolicy produkujący słynną markę piwa Królewskie.

Odbudowa browaru mieszczącego się przy ulicy Grzybowskiej 58/70 trwała do roku 1954 -  w tym czasie zakład został już uruchomiony. Linia produkcyjna w nowym przedsiębiorstwie powstała z pozostałości browaru Haberbusch-Schiele oraz uratowanych innych browarów z całej Polski.
W 1962 roku zbudowano słodownie, natomiast w 1970 połączono browary z Ciechanowa, Ciechomic, Płocka i Wyszkowa - utworzono "Warszawskie Zakłady Piwowarskie w Warszawie".

Ciekawostką jest to że od lipca 1972 produkowano tutaj również Coca-Colę - ogromna część pierwszej partii została sprzedana już podczas pierwszych 2 godzin sprzedaży w warszawskich sklepach - Supersamie oraz Sezamie.

W latach dziewięćdziesiątych następuje prywatyzacja (1992 r. ) - przekształcenie w spółkę pracowniczą Browa…