Przejdź do głównej zawartości

Pytania do doradcy kredytowego - zadaj je przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego


Jeżeli zdecydowałeś, iż kredyt hipoteczny to najlepszy sposób na sfinansowania twojego wymarzonego lokum lub chcesz zrefinansować już poniesione nakłady przeznaczyć je na prywatne inwestycje, pamiętaj aby zadać kilka istotnych pytań zanim ostatecznie podpiszesz umowę kredytową z bankiem.

Oto one:
1. Czy stopa procentowa kredytu jest stała czy zmienna? Jeżeli jest zmienna to od czego zależy?
Jeżeli kredyt jest oparty o stałą stopę procentową to będzie ona niezmienna w całym okresie finansowania. Jeżeli jest zmienna to upewnij się czy zależy od stawek rynkowych (np. WIBOR 3 M + marża banku) czy też oprocentowanie jest ustalane przez bank (np. decyzją zarządu)

2. Jeżeli jest to kredyt walutowy to wg jakiego kursu będzie następowało przewalutowanie rat?
Czy spread walutowy jest stały czy też tabela walutowa banku jest elastyczna i może się „rozszerzać w czasie” i nie jest zależna od czegokolwiek. Nie piszemy tutaj o wysokości kursu a jedynie różnicy pomiędzy kursem rynkowym a kursem po którym bank będzie ci sprzedawał walutę (spłata rat).

3. Jaki jest okres finansowania i czy jest szansa na jego wydłużenie w przyszłości?
Im dłuższy okres finansowania tym niższe raty, dzięki temu można „sztucznie zwiększyć wysokość zaciąganego kredytu” (rośnie zdolność kredytowa).

4. Jak wysokie będą moje raty miesięczne i czy będzie można zastosować w przyszłości "wakacje kredytowe" czyli karencję w spłacie rat?
Czy raty kredytowe będą stałe czy też zmienne w całym okresie finansowania. Stała rata to przeważnie wyższy koszt kredytu (suma odsetek). Czy jest szansa na zawieszenie w spłacie rat kredytowych (karencja)?

5. Czy będę miał szansę na przewalutowanie kredytu np. z PLN na EUR lub odwrotnie? Jakie będą koszty z tym związane i czy będzie można to zrobić w krótkim czasie?
Czasami warto rozważyć przewalutowanie, jednak należy to zrobić szybko. Istnieje niebezpieczeństwo iż od zlecenia tego bankowi minie np. 2 tygodnie (procedury bankowe) co niekorzystnie wpłynie na kurs przewalutowania.

6. Czy umowa kredytu hipotecznego przewiduje prowizję za wcześniejszą spłatę a jeżeli tak to jaka jest jej wysokość?
Warto wiedzieć ile zapłacisz od wcześniejszej spłaty całego zobowiązania. To będzie istotne przy próbie refinansowania kredytu w innym banku (niższe koszty).
Jesteśmy przekonaniu, iż po zadaniu ww. pytań będziesz wiedział znacznie więcej o swoim kredycie hipotecznym i świadomie podejmiesz tę ważną decyzję.

PropertyTime.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Forum Apartamentów Inwestycyjnych - Mateusz Kusznierewicz jako główny gość.

We wrześniu tego roku w Warszawie odbyło się Forum Apartamentów Inwestycyjnych - dyskusja dot. Condohoteli oraz aparthoteli. Przedstawiono modele budowy, inwestowania oraz zarabiania w tym coraz popularniejszym segmencie rynku. Gościem był m.in. Mateusz Kusznierewicz ale także prelegenci z Polskiego Związku FIrm Deweloperskich, EY Polska, MDDP.

Ten segment rynku wyraźnie rozwija się w Trójmieście - przykładem jest Wyspa Spichrzów w Gdańsku całkowicie zdominowana przez inwestycje aparthotelowe. Wiele tego typu inwestycji powstaje również w polskich górach - Zakopane, Karpacz, Krynica.

Czas pokaże czy tego typu inwestycje są bezpieczną formą inwestowania, pamiętajmy iż płynność tego typu aktywów (sprzedaż) jest jeszcze mocno ograniczona. Rynek dopiero się rozwija.

PropertyTime

Kredyt mieszkaniowy ma 15 proc rodzin - raport NBP

Ostatni raport Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje iż  łączna wartość kredytów gospodarstw domowych w Polsce wynosi już 678,2 mld zł. Oznacza to, iż stosunek kredytów do depozytów systematycznie maleje i wynosi obecnie 93%. Znaczną większość kredytów (399,2 mld zł) stanowią kredyty mieszkaniowe. Jednocześnie dane NBP wskazują, że zadłużonych jest ponad 40,5% Polaków, a ok. 14% gospodarstw domowych ma kredyt mieszkaniowy" - czytamy w raporcie.

W stosunku do dochodów, zadłużenie Polaków wciąż jest na relatywnie niskim poziomie. Z szacunków OECD wynika, iż wartość naszych zobowiązań stanowi 63,5% naszych dochodów, podczas gdy w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Holandia, czy Dania wskaźnik ten znacząco przekracza 250%. Dla porównania dług Greków, Szwedów, czy Holendrów przewyższa znacząco ich dochód. W przypadku holenderskich gospodarstw domowych jest to wartość nawet 2,5 razy większa. Mniej od nas zadłużają się z kolei Czesi i Litwini. Może to oznaczać, iż Polacy nie czują si…

Browary Warszawskie - projekt Echo w centrum Warszawy - dawny browar Haberbusch&Schiele

Echo Investments rozpoczęło realizację Browarów Warszawskich. Projekt będzie łączył w sobie funkcję mieszkalną, biurową oraz handlowo-usługowo jednocześnie. Echo podkreśla iż będzie to projekt miastotwórczy.

Lokalizacja inwestycji to dawny browar Haberbusch i Schiele (ulica Grzybowska/Żelazna) będzie wyjątkowym przedsięwzięciem, realizowanym pod okiem konserwatora.

Oprócz biur (4 budynków z tego 2 są już sprzedane) pomieści również osiedle mieszkaniowe (4 bloki) oraz projekt mieszkań na wynajem Resi4Rent - platforma inwestycyjna Echo stworzona z doświadczonym funduszem nieruchomościowym.

Na miejscu znajdą się również najlepsze restaurację - projekt w założeniu ma być miejscem spotkań wielu warszawiaków z tej części Warszawy. Ceny mieszkań zaczynają się od 14 tys. złotych za metr i sprzedają się bardzo szybko. W ostatnim etapie ceny mają być w granicach 20-30 tys. za metr. Wg nas za drogo jak na tę lokalizację...