Przejdź do głównej zawartości

Jak bezpiecznie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy


Kredyty hipoteczne cieszą się dużą popularnością. Dla wielu osób dają one jedyną możliwość na zakup własnego mieszkania czy domu. Pomimo coraz niższego oprocentowania i coraz dogodniejszych warunków uzyskania kredyty hipoteczne nadal budzą w nas uzasadnione obawy. 

Zanim zdecydujemy się na kredyt, zastanówmy się czy jesteśmy w stanie udźwignąć tak duże i długotrwałe zobowiązanie? 

Decydując się na kredyt hipoteczny nie myślimy zazwyczaj o tym, że możemy stracić pracę lub mogą nas spotkać inne nie spodziewane sytuacje, które zmienią naszą sytuację finansową. Nie myślimy o negatywnych skutkach zdarzeń losowych, które będą mogły zmniejszyć naszą zdolność kredytową. Zazwyczaj przyjmujemy nierealne założenie, że nasza sytuacja będzie taka jak teraz lub lepsza. Warto być optymistą ale warto też przeanalizować potencjalne zagrożenia. 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby każdy kto posiada duży kredyt hipoteczny, stworzył kapitał rezerwowy. Sumę oszczędności, która będzie funduszem bezpieczeństwa, na wypadek sytuacji kryzysowych. Kwota jaką zgromadzimy sfinansuje ewentualne przykre niespodzianki. Minimalna wartość takiego funduszu bezpieczeństwa to trzykrotność naszych miesięcznych kosztów życia. 

Aby jednak pozostawać w zgodzie najlepszymi światowymi standardami planowania finansowego połowa raty kredytowej powinna być oszczędzana. Jeżeli rata nasza wynosi 400 zł miesięcznie to 200 zł odkładajmy do funduszy inwestycyjnych. Takie rozwiązanie zabezpiecza naszą sytuację finansową i jest najefektywniejsze w długim terminie. 

Na wypadek zwiększonych wydatków lub przejściowych zmniejszeń dochodów banki oferują nam zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas. Te tak zwane wakacje kredytowe mogą pomóc w krótkotrwałym zmniejszeniu obciążenia naszego domowego budżetu. Zazwyczaj możemy zrobić przerwę na 1 miesiąc., choć zdarzają się oferty wakacji kredytowych nawet do 6 miesięcy. 

Dla wielu osób posiadających duży kredyt bardzo ważne jest zabezpieczenie swojej rodziny przed skutkami długotrwałej choroby lub śmierci. W sytuacji gdy główny „żywiciel rodziny” straci możliwość obsługi kredytu hipotecznego, jego rodzina będzie zmuszona do obniżenia standardu życia a w skrajnym przypadku do sprzedania nieruchomości, w której żyją. Jeżeli kredytobiorca ubezpieczył się na życie i cesja z polisy jest przepisana na bank to wówczas w momencie zajścia zdarzenia losowego kredyt może być spłacony przez zakład ubezpieczeń. Takie rozwiązanie choć dosyć kosztowne może zabezpieczyć rodzinę przed drastycznym obniżeniem poziomu życia. Niektóre banki oferują ubezpieczenie na życie w ramach kosztu kredytu. 

Kupno nieruchomości na kredyt to nie tylko wybór funkcjonalnego mieszkania i taniego kredytu w promocji. To decyzja, która będzie rodziła skutki finansowe przez najbliższe kilka lat. Warto spojrzeć na to przedsięwzięcie również od strony bezpieczeństwa budżetu domowego. 

PropertyTime.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Browary Warszawskie - projekt Echo w centrum Warszawy - dawny browar Haberbusch&Schiele

Echo Investments rozpoczęło realizację Browarów Warszawskich. Projekt będzie łączył w sobie funkcję mieszkalną, biurową oraz handlowo-usługowo jednocześnie. Echo podkreśla iż będzie to projekt miastotwórczy.

Lokalizacja inwestycji to dawny browar Haberbusch i Schiele (ulica Grzybowska/Żelazna) będzie wyjątkowym przedsięwzięciem, realizowanym pod okiem konserwatora.

Oprócz biur (4 budynków z tego 2 są już sprzedane) pomieści również osiedle mieszkaniowe (4 bloki) oraz projekt mieszkań na wynajem Resi4Rent - platforma inwestycyjna Echo stworzona z doświadczonym funduszem nieruchomościowym.

Na miejscu znajdą się również najlepsze restaurację - projekt w założeniu ma być miejscem spotkań wielu warszawiaków z tej części Warszawy. Ceny mieszkań zaczynają się od 14 tys. złotych za metr i sprzedają się bardzo szybko. W ostatnim etapie ceny mają być w granicach 20-30 tys. za metr. Wg nas za drogo jak na tę lokalizację...

Forum Apartamentów Inwestycyjnych - Mateusz Kusznierewicz jako główny gość.

We wrześniu tego roku w Warszawie odbyło się Forum Apartamentów Inwestycyjnych - dyskusja dot. Condohoteli oraz aparthoteli. Przedstawiono modele budowy, inwestowania oraz zarabiania w tym coraz popularniejszym segmencie rynku. Gościem był m.in. Mateusz Kusznierewicz ale także prelegenci z Polskiego Związku FIrm Deweloperskich, EY Polska, MDDP.

Ten segment rynku wyraźnie rozwija się w Trójmieście - przykładem jest Wyspa Spichrzów w Gdańsku całkowicie zdominowana przez inwestycje aparthotelowe. Wiele tego typu inwestycji powstaje również w polskich górach - Zakopane, Karpacz, Krynica.

Czas pokaże czy tego typu inwestycje są bezpieczną formą inwestowania, pamiętajmy iż płynność tego typu aktywów (sprzedaż) jest jeszcze mocno ograniczona. Rynek dopiero się rozwija.

PropertyTime

Deweloper zarabia na inwestycjach ok 25 %

Aktualnie marże deweloperów są na poziomie 25-35 %. Brak zmian w tym zakresie od wielu lat - przedsięwzięcia te są mocno rentowne. Dodatkowo deweloperzy nie finansuja się drogim  kredytem bankowym - budowa mieszkań jest realizowana dzięki przedwpłatom klientów - to oni w 80
% prefinansują  tego typu przedsięwzięcia. Jest to możliwe dzięki otwartym mieszkaniowym rachunkom deweloperskim oferowanym przez banki (90 % firm wybiera tę opcję).

W najbliższych kwartalach można się spodziewać utrzymania rentowności deweloperskiej na średnim poziomie ok 30 procent.

PropertyTime.pl