Przejdź do głównej zawartości

Jak bezpiecznie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy


Kredyty hipoteczne cieszą się dużą popularnością. Dla wielu osób dają one jedyną możliwość na zakup własnego mieszkania czy domu. Pomimo coraz niższego oprocentowania i coraz dogodniejszych warunków uzyskania kredyty hipoteczne nadal budzą w nas uzasadnione obawy. 

Zanim zdecydujemy się na kredyt, zastanówmy się czy jesteśmy w stanie udźwignąć tak duże i długotrwałe zobowiązanie? 

Decydując się na kredyt hipoteczny nie myślimy zazwyczaj o tym, że możemy stracić pracę lub mogą nas spotkać inne nie spodziewane sytuacje, które zmienią naszą sytuację finansową. Nie myślimy o negatywnych skutkach zdarzeń losowych, które będą mogły zmniejszyć naszą zdolność kredytową. Zazwyczaj przyjmujemy nierealne założenie, że nasza sytuacja będzie taka jak teraz lub lepsza. Warto być optymistą ale warto też przeanalizować potencjalne zagrożenia. 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby każdy kto posiada duży kredyt hipoteczny, stworzył kapitał rezerwowy. Sumę oszczędności, która będzie funduszem bezpieczeństwa, na wypadek sytuacji kryzysowych. Kwota jaką zgromadzimy sfinansuje ewentualne przykre niespodzianki. Minimalna wartość takiego funduszu bezpieczeństwa to trzykrotność naszych miesięcznych kosztów życia. 

Aby jednak pozostawać w zgodzie najlepszymi światowymi standardami planowania finansowego połowa raty kredytowej powinna być oszczędzana. Jeżeli rata nasza wynosi 400 zł miesięcznie to 200 zł odkładajmy do funduszy inwestycyjnych. Takie rozwiązanie zabezpiecza naszą sytuację finansową i jest najefektywniejsze w długim terminie. 

Na wypadek zwiększonych wydatków lub przejściowych zmniejszeń dochodów banki oferują nam zawieszenie spłaty kredytu na pewien czas. Te tak zwane wakacje kredytowe mogą pomóc w krótkotrwałym zmniejszeniu obciążenia naszego domowego budżetu. Zazwyczaj możemy zrobić przerwę na 1 miesiąc., choć zdarzają się oferty wakacji kredytowych nawet do 6 miesięcy. 

Dla wielu osób posiadających duży kredyt bardzo ważne jest zabezpieczenie swojej rodziny przed skutkami długotrwałej choroby lub śmierci. W sytuacji gdy główny „żywiciel rodziny” straci możliwość obsługi kredytu hipotecznego, jego rodzina będzie zmuszona do obniżenia standardu życia a w skrajnym przypadku do sprzedania nieruchomości, w której żyją. Jeżeli kredytobiorca ubezpieczył się na życie i cesja z polisy jest przepisana na bank to wówczas w momencie zajścia zdarzenia losowego kredyt może być spłacony przez zakład ubezpieczeń. Takie rozwiązanie choć dosyć kosztowne może zabezpieczyć rodzinę przed drastycznym obniżeniem poziomu życia. Niektóre banki oferują ubezpieczenie na życie w ramach kosztu kredytu. 

Kupno nieruchomości na kredyt to nie tylko wybór funkcjonalnego mieszkania i taniego kredytu w promocji. To decyzja, która będzie rodziła skutki finansowe przez najbliższe kilka lat. Warto spojrzeć na to przedsięwzięcie również od strony bezpieczeństwa budżetu domowego. 

PropertyTime.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kupujemy mieszkanie obciążone hipoteką

Obecnie większość osób kupujących nieruchomości posługuje się przy zakupie kredytem i sprzedaje swoje nieruchomości przed spłatą całości zobowiązania, stąd też powstał problem właściwego przeprowadzenia transakcji zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką.

Postaram się przedstawić Państwu najbardziej bezpieczną procedurę zakupu takiej nieruchomości. Na początek należy sobie odpowiedzieć na dwa pytania: kiedy mamy do czynienia z taką transakcją oraz co nam grozi w związku z tym, że kupujemy nieruchomość obciążoną hipoteką.


Kiedy mamy do czynienia z taką transakcją? 

Z taką transakcją mamy do czynienia wówczas, gdy w dziale IV księgi wieczystej prowadzonej dla nabywanej przez nas nieruchomości wpisana jest hipoteka lub hipoteki. Najczęściej będą to hipoteki na rzecz banku, który sfinansował zakup osobie, od której kupujemy nieruchomość. I na takich hipotekach skupimy się w tym artykule.

Co nam grozi w związku z tym, że kupujemy nieruchomość obciążoną hipoteką? 

Przestawiając sytuację jak najp…

Standard Chartered Bank w Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego

Jeden z największych i najstarszych brytyjskich banków - Standard Chartered ogłosił iż w Warszawie powstanie oddział na Europę Środkowo Wschodnią.
Jest to już kolejny międzynarodowy bank (po JP Morgan), który rozpoczyna swoją działalność  w stolicy Polski.

Siedziba banku będzie się znajdować w Warsaw Hub - nowym biurowcu Ghelamco przy Rondzie Daszyńskiego  - bank zajmie ok. 8 tys. m. kw. Aktualne biuro mieści się w dawnej siedzibie banku BPH przy ulicy Towarowej 25a.
Warsaw Hub to kolejny kompleks biurowców (po Centrum Marszałkowska) z bezpośrednim, podziemnym przejściem do metra (M2).

PropertyTime.pl

Browary Warszawskie SA

Browary Warszawskie utworzono w 1948 roku po przejęciu/znacjonalizowaniu przedsiębiorstwa Haberbusch-Schiele. Był to najsłynniejszy i najdłużej działający zakład tego typu w stolicy produkujący słynną markę piwa Królewskie.

Odbudowa browaru mieszczącego się przy ulicy Grzybowskiej 58/70 trwała do roku 1954 -  w tym czasie zakład został już uruchomiony. Linia produkcyjna w nowym przedsiębiorstwie powstała z pozostałości browaru Haberbusch-Schiele oraz uratowanych innych browarów z całej Polski.
W 1962 roku zbudowano słodownie, natomiast w 1970 połączono browary z Ciechanowa, Ciechomic, Płocka i Wyszkowa - utworzono "Warszawskie Zakłady Piwowarskie w Warszawie".

Ciekawostką jest to że od lipca 1972 produkowano tutaj również Coca-Colę - ogromna część pierwszej partii została sprzedana już podczas pierwszych 2 godzin sprzedaży w warszawskich sklepach - Supersamie oraz Sezamie.

W latach dziewięćdziesiątych następuje prywatyzacja (1992 r. ) - przekształcenie w spółkę pracowniczą Browa…