Przejdź do głównej zawartości

Browary Warszawskie SA


Browary Warszawskie utworzono w 1948 roku po przejęciu/znacjonalizowaniu przedsiębiorstwa Haberbusch-Schiele. Był to najsłynniejszy i najdłużej działający zakład tego typu w stolicy produkujący słynną markę piwa Królewskie.

Odbudowa browaru mieszczącego się przy ulicy Grzybowskiej 58/70 trwała do roku 1954 -  w tym czasie zakład został już uruchomiony. Linia produkcyjna w nowym przedsiębiorstwie powstała z pozostałości browaru Haberbusch-Schiele oraz uratowanych innych browarów z całej Polski.
W 1962 roku zbudowano słodownie, natomiast w 1970 połączono browary z Ciechanowa, Ciechomic, Płocka i Wyszkowa - utworzono "Warszawskie Zakłady Piwowarskie w Warszawie".

Ciekawostką jest to że od lipca 1972 produkowano tutaj również Coca-Colę - ogromna część pierwszej partii została sprzedana już podczas pierwszych 2 godzin sprzedaży w warszawskich sklepach - Supersamie oraz Sezamie.

W latach dziewięćdziesiątych następuje prywatyzacja (1992 r. ) - przekształcenie w spółkę pracowniczą Browary Warszawskie Spółka Akcyjna. Po kilku latach następuje zmiana nazwy na Browary Warszawskie Królewskie SA, Po prywatyzacji browar zostaje nabyty przez austriacką korporację Brau-Union, który następnie sprzedaje go browarom Żywiec SA (należy do holenderskiego Heinekena - lider rynku w Polsce).

W 2004 roku Browary Warszawskie (Królewskie) SA przy ulicy Grzybowskiej zostają ostatecznie zamknięte (zwolniono 250 osób) a produkcja słynnego piwa przeniesiona do Warki.

Po tym okresie przy ulicy Grzybowskiej pozostały magazyny, stacja uzdatniania wody, laboratorium. Z czasem wszystkie budynki wyburzono.

Obecnie inwestor Echo Investments realizuje tam wieloetapowy projekt deweloperski Browary Warszawskie.  
Więcej o projekcie Echo: http://property-time.blogspot.com/2018/11/browary-warszawskie-echo-.html

PropertyTime.pl


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mennica Legacy Tower - John Radziwill przejmuje władzę

Mennica Legacy Tower MLT - aktualnym zarządcą biurowca stał się John Radziwill. Po decyzji sądu przejął władzę w spółkach zarządzających biurowcem wartym 2 mld zł. Drugim udziałowcem jest Mennica Polska SA (kontrolowana przez Zbigniewa Jakubasa). Aktualnym najemcą biurowca jest mBank SA oraz We Work.

CPK - Centralny Port Komunikacyjny w gminie Baranów - nowe lotnisko w Polsce

Centralny Port Komunikacyjny to nowy, planowany hub lotniczy który ma być zlokalizowany 38 km na zachód od Warszawy w gminie Baranów. Budowa ma się zacząć w ciagu 5 lat, przepustowość portu to 45 mln pasażerów . Oddanie I etapu jest planowane na rok 2029. Beneficjentami  inwestycji będzie gmina Baranów, Żyrardów, Wiskitki - to tutaj ma być zlokalizowana większość projektów. Ceny gruntów już pną się w górę, potencjalni nowi inwestorzy to deweloperzy magazynowi, operatorzy logistyczni. Budowie samego lotniska ma towarzyszyć wiele inwestycji kolejowych (nowe trasy, tzw. szprychy kolejowe, każda przystosowana do dużych prędkości - czas dotarcia do CPK to ok. max 2,5 h).  CPK będzie główną bazą LOTu. Koszt całego projektu to ok 35 MLD zł . Redakcja.

Dom Development sprzedaje Osiedle Wilno w Warszawie

 Dom Development wprowadził do oferty kolejny etap Osiedla Wilno. Rozpoczął sprzedaż blisko 160 mieszkań na Warszawskim Targówku. Zakończenie sprzedaży planowane na 2023 roku. Dom Development to największy polski deweloper w 2020 roku sprzedał ponad bliso 4 tys. mieszkań. Jest notowany na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych GPW. Posiada również swoje oddziały w Gdańsku - EuroStyl oraz Krakowie. PropertyTime